Apel Katyński - Szczegóły aktualności - Liceum Ogólnokształcące nr V im. M. Skłodowskiej-Curie w Lublinie

Tag img 02.05.2024, 10:22

Apel Katyński

V Liceum Ogólnokształcące od wielu lat w organizuje spotkanie upamiętniające ofiary zbrodni katyńskiej. Nasz cel to zachować i przekazać pamięć o znanych i nieznanych obywatelach państwa polskiego, skrytobójczo zamordowanych i spoczywających w Katyniu, Charkowie, Miednoje, Bykowni. W szkole znajduje się urna z ziemią z miejsca zbrodni, przywieziona przez p. Zbigniewa Laskowskiego, syna zamordowanego oficera Wojska Polskiego, kpt. Antoniego Mirona Laskowskiego.
Przed szkołą rośnie dąb, w myśl zasady – jeden dąb, jedno nazwisko z listy katyńskiej.

Katyń wstęp

„Nadziei uczą ci co na stos potrafią rzucić swój życia los”

Katyń narracja

W dniu 26 kwietnia 24 r. na sali gimnastycznej zgromadziły się klasy 1e i 1g wraz p. dyr. Beatą Jezierską, p. wicedyr. Joanną Mazur i nauczycielami. Uczniowie z klas 1b, 1g, 2a, 3g zaprezentowali okolicznościowy program słowno-muzyczny. W poczcie sztandarowym uczestniczyli uczniowie z klas 1a, 1c, 2c, 3b, nad nagłośnieniem i dokumentacją fotograficzną czuwali uczniowie z kl. 2a. Słowo wprowadzenia skierowała do zebranych p. dyr. Beata Jezierska. W trakcie uroczystości delegacja złożyła wiązankę kwiatów pod pomnikiem katyńskim znajdującym się przed gmachem naszej szkoły. Uroczystość przygotowali s. Joanna Czyżycka i p. Józef Nowak.
Katyń kwiaty