UNESCO - Liceum Ogólnokształcące nr V im. M. Skłodowskiej-Curie w Lublinie

UNESCO

V Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie w Lublinie Szkoła Stowarzyszona UNESCO

logo szkół stowarzyszonych UNESCO

W 1964 roku V Liceum Ogólnokształcące w Lublinie jako pierwsza i jedyna szkoła w województwie lubelskim została wpisana do rejestru Szkół Stowarzyszonych UNESCO - ASPnet. Utworzona w 1953 roku sieć ASPnet promuje ideały i wartości UNESCO poprzez wzmacnianie międzynarodowego, kulturalnego, etycznego i humanistycznego wymiaru edukacji. Praca ASPnet koncentruje się wokół trzech obszarów tematycznych: globalne obywatelstwo, zrównoważony rozwój i styl życia oraz edukacja międzykulturowa. Szkoły stowarzyszone poprzez swoją działalność realizują następujące cele: wspieranie pokoju i bezpieczeństwa, zapewnienie powszechnego poszanowania prawa, propagowanie powszechnego nauczania, rozpowszechnienie wiedzy oraz gwarantowanie sprawiedliwości wszystkim ludziom.

Jako członek sieci ASPnet społeczność V Liceum Ogólnokształcącego bierze udział w różnych projektach w zakresie zrównoważonego rozwoju, przestrzegania praw człowieka, ochrony dziedzictwa kulturowego, budowania dialogu między kulturami oraz wymiany doświadczeń. Są to działania zarówno na poziomie międzynarodowym i ogólnopolskim, jak i wojewódzkim i lokalnym. Działalność taka pozwala na podniesienie poziomu edukacji, nawiązania współpracy z różnymi instytucjami i organizacjami oraz zacieśnienie więzi między uczniami i nauczycielami.

Dni tematyczne, akcje promocyjne szkoły oraz szkolnego klubu UNESCO, pogadanki, wykłady, warsztaty, kiermasze, spotkania międzykulturowe oraz konkursy, etc. to szereg akcji, w które szkolny zespół UNESCO stara się włączyć jak największą liczbę społeczności szkolnej. Co roku organizowany jest quiz wiedzy o patronce szkoły, zaś tradycją stały się także obchody dni proklamowanych przez UNESCO, takich jak: Międzynarodowy Dzień Matematyki, Światowy Dzień Poezji, Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, Światowy Dzień Filozofii, Światowy Dzień Drzewa, Światowy Dzień Ziemi czy Światowy Dzień Dziedzictwa Audiowizualnego.

Wiele wydarzeń organizowanych przez szkolny klub UNESCO nie tylko urozmaica życie szkolne, ale także wzbogaca o cenną wiedzę. Klub pozwala uczniom zaangażować się w życie szkoły i rozwijać swoje zainteresowania oraz pasje.

Więcej na temat ASPnet na stronie Polskiego Komitetu ds. UNESCO