Szkolny Budżet Obywatelski - Liceum Ogólnokształcące nr V im. M. Skłodowskiej-Curie w Lublinie

Szkolny Budżet Obywatelski

logo szkolnego budżetu obywatelskiego

Budżet partycypacyjny

Szkolny Budżet Obywatelski został zrealizowany w ramach konkursu „Rozwój samorządności uczniowskiej w Lublinie: Szkolne Budżety Obywatelskie – trzecia edycja” realizowanego jako element inicjatywy bilateralnej „Młodzież dla Miasta, Miasto dla Młodzieży – projekty i inicjatywy angażujące i włączające lokalne społeczności”, która jest finansowana ze środków Funduszy EOG oraz Funduszy Norweskich.

Cele działań w ramach Szkolnego Budżetu Obywatelskiego

Celem konkursu było rozwijanie i promowanie samorządności uczniowskiej, wzrost poczucia wpływu uczniów i uczennic na sprawy szkoły, rozwijanie współpracy na rzecz współtworzenia przestrzeni edukacji, rozwijanie społeczności szkolnych oraz partycypacji obywatelskiej na terenie Miasta Lublin.

Efekty działań w VLO

Projekt Szkolne Budżety Obywatelskie to połączenie czterech, bardzo ważnych cech: transparentności, równości, powszechności i dobrowolności. Każdy członek społeczności V LO mógł przedstawić swój pomysł na zagospodarowanie środków. Zrealizowane projekty duże (lodówka), średnie (puchy, dystrybutor wody) oraz małe (pomoc dydaktyczna na lekcje biologii) były odpowiedzią na potrzeby całej społeczności V LO.
Udział w projekcie przyczynił się do rozwoju samorządności uczniowskiej oraz aktywizacji i integracji całej społeczności szkolnej. To także cenna lekcja przedsiębiorczości i nauka demokracji w praktyce.