Wymiana Polsko-Niemiecka - Liceum Ogólnokształcące nr V im. M. Skłodowskiej-Curie w Lublinie

Wymiana Polsko-Niemiecka

Historia wymiany polsko - niemieckiej w V Liceum Ogólnokształcącym w Lublinie

Rok 2004 był rokiem przełomowym w naszym Liceum  w relacjach polsko- niemieckich. Od tego czasu w naszej szkole odbywa się międzynarodowa wymiana młodzieży. W przeciągu roku szkolnego gościmy, jak też i jesteśmy goszczeni przez młodzież niemieckiej szkoły partnerskiej Gesamtschule Schermbeck. Wiele osób zadawało i zadaje sobie pewnie pytanie w jakim celu organizowane są międzynarodowe spotkania młodzieży.Główne cele jakie my organizatorzy postawiliśmy sobie realizując wymianę w naszej placówce, to przede wszystkim nawiązanie bliższych kontaktów pomiędzy naszą młodzieżą szkolną i ich rówieśnikami z Niemiec.Organizowane przez nas polsko-niemieckie spotkania młodzieży to przede wszystkim okazja do międzykulturowego uczenia się.Często chcemy nauczyć ich dodatkowych umiejętności, jak tez poszerzyć ich wiedzę.Dzięki miedzykulturowemu charakterowi spotkania zachęcamy młodzież do poznania nie tylko siebie, ale i drugiej osoby z kraju partnerskiego.Wzajemne poznanie i zrozumienie młodych pokoleń ma ogromne  znaczenie dla trwałego porozumienia między naszymi narodami. To właśnie to pokolenie młodych ludzi tworzy i tworzyć będzie  przyszłe relacje i  stosunki pomiędzy naszymi krajami. Od naszego nastawienia, wizji i nastawienia młodych ludzi  zależeć będzie przełamanie istniejących wciąż jeszcze stereotypów i uprzedzeń, które mogą utrudniać relacje i kontakty pomiędzy naszymi narodami.

Cele wymiany

Dla nas najważniejszymi  i podstawowymi celami spotkań młodzieży są:poznawanie zarówno przez  uczniów, jak też i przez nauczycieli zwyczajów, historii, kultury i życia codziennego w kraju partnerskim , integracja młodzieży  z uwzględnieniem różnorodności i bogactwa kultur obu narodów, nawiązywanie nowych znajomości i przyjaźni pomiędzy młodzieżą i nauczycielami realizującymi wymianę, integracja społeczności szkolnej i lokalnej, jak też rozwijanie metody pracy grupowej wokół jasno określonego celu i praca metodą projektu, jak też wiele innych.

Korzyści

Wymiana młodzieży przynosi  ogromne korzyści  dla jej uczestników. Udział w międzynarodowej wymianie pozwala  również na doskonalenie umiejętności posługiwania się językami obcymi, zarówno językiem niemieckim, jak też i językiem angielskim.Niesamowitą atrakcją każdej wymiany jest bogaty program przygotowany przez każdą ze stron. Ważny wpływ na tworzenie i przygotowywanie spotkania mają uczniowie, którzy są współautorami programu.Nasze działanie nie byłyby możliwe przez tyle lat, gdyby nie pomoc ze strony PNWM – „Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży”, która jest organizacją międzynarodową powołaną przez rządy RP i RFN w celu m.in. finansowego wspierania kontaktów młodzieży.

Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży